sobota, 4 grudnia 2021r.

Komunikat WIORIN w Łodzi w sprawie obrotem sadzeniaka ziemniaka niewiadomego pochodzenia

27 lutego 2019

przez  Łukasz Kucharski

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Nasiennictwa w Łodzi ostrzega przed ogłoszeniami związanymi z obrotem sadzeniakami ziemniaka niewiadomego pochodzenia. Zakup materiału, którego pochodzenie nie jest znane, niesie za sobą możliwość wprowadzania do gospodarstwa materiału porażonego przez organizmy kwarantannowe podlegające obowiązkowi zwalczania, w tym m.in. śluzaka ziemniaka Ralstonia solanacearum oraz bakterie Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus (Cms), sprawcę choroby kwarantannowej – bakteriozy pierścieniowej ziemniaka. Cms jest chorobą przechwalniczą, która łatwo rozprzestrzenia się zarówno w warunkach przechowywania, jak później na polu po wysadzeniu sadzeniaka ziemniaka, przez co stwarza bardzo wysokie zagrożenie fitosanitarne.

W przypadku ujawnienia podejrzanych ogłoszeń należy zgłaszać do WIORIN w Łodzi, ul. Siewna 13a, 94-250 Łódź, telefonicznie pod nr: 42 633 99 72, 42 611 66 60 lub pocztą elektroniczną na adres e-mail: wi-lodz@piorin.gov.pl.

Więcej informacji znajdą Państwo w załączonym piśmie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Nasiennictwa w Łodzi.

Do pobrania:

Komunikat WIORIN w Łodzi w sprawie obrotem sadzeniaka ziemniaka niewiadomego pochodzenia (pdf)

Ostatnia zmiana: 27 lutego 2019

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij