czwartek, 28 października 2021r.

Spis Barszczu Sosnowskiego i Barszczu Olbrzymiego

1 października 2012

przez  admin

OGÓLNOPOLSKI SPIS POWSZECHNY BARSZCZU SOSNOWSKIEGO
I BARSZCZU OLBRZYMIEGO 2012

Urząd Gminy w Sulmierzycach prosi o zgłaszanie informacji dotyczących występowania na terenie Gminy Sulmierzyce barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego.

W związku z prowadzoną akcją Ogólnopolskiego Spisu Powszechnego Barszczu Sosnowskiego i Barszczu Olbrzymiego 2012 zgromadzone dane będą niezwykle przydatne w opracowaniu analizy skali inwazji barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego oraz pomogą w stworzeniu lokalnych programów zarządzania nimi.

Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi są inwazyjnymi gatunkami obcymi o bardzo wysokiej toksyczności. Mogą powodować dermatozy, obrażenia układu oddechowego, a nawet wstrząs anafilaktyczny nie tylko przy bezpośrednim kontakcie z rośliną. W ciepłe, słonecznie dni substancje toksyczne mogą osadzać się na ludzkiej skórze, powodując obniżenie jej odporności na promienie słoneczne, a następnie prowadząc do groźnych poparzeń. Dodatkowo gatunki te szybko się rozprzestrzeniają i niezwykle trudno je zwalczyć.

Mając na względzie wagę problemu związanego z inwazją tych wysoce toksycznych roślin zachęcamy mieszkańców gminy do udziału w akcji poprzez zgłoszenia miejsc ich występowania w Urzędzie Gminy w Sulmierzycach, nr telefonu 44/ 68 46 056 wew. 109 lub osobiście w pok. nr 25.

Ostatnia zmiana: 1 października 2012

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij