Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi informuje o śmiertelnych zatruciach dzieci i dorosłych, do których przyczyniło się niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin zawierających fosforek glinu lub magnezu.
Użycie tych środków ochrony roślin, służących do fumigacji jest prawnie ściśle uregulowane ze względu na ich wysoką toksyczność i potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz środowiska. Preparaty z fosforkiem glinu/magnezu to środki owadobójcze i gryzoniobójcze w formie pastylek emitujących gaz (fosforowodór) w obecności wilgoci atmosferycznej.
Dawka 500-700 mg/m3 fosforowodoru może spowodować już w ciągu 30 minut zgon.
Popularne preparaty w jednej pastylce o wadze 0,6 g wydzielają 200 mg fosforowodoru. Objawami zatrucia są między innymi uczucie ucisku w klatce piersiowej, nudności, bóle i zawroty głowy oraz omdlenia. W przypadku podejrzenia zatrucia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i poinformować o zaistniałej sytuacji (pokazać etykietę stosowanego środka). Ponadto fosforowodór jest gazem łatwopalnym i bardzo toksycznym dla zwierząt domowych i dzikich. Tak działające preparaty przeznaczone są głównie do fumigacji/dezynsekcji ziarna zbóż w magazynach, przechowalniach, w komorach elewatorów, w silosach, na barkach, w ładowniach statków oraz kontenerach. Etykiety niektórych z nich dopuszczają zastosowanie tych preparatów celem ograniczenia populacji karczownika i kreta, ale tylko i wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych, którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji, z zachowaniem ścisłych zasad bezpieczeństwa i zgodnie z etykietą.
Więcej szczegółów znajduje się w załączonym poniżej piśmie.
Prosimy mieszkańców oraz przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność regulowaną w zakresie wprowadzania do obrotów środków ochrony roślin o zapoznanie się z zawartymi w piśmie informacjami.
Do pobrania:
Ostatnia zmiana: 13 lutego 2025