niedziela, 26 września 2021r.

Cyfryzacja telewizji naziemnej

3 kwietnia 2013

przez  admin

CYFRYZACJA TELEWIZJI NAZIEMNEJ

Przypominamy o zbliżającym się terminie wyłączenia naziemnych nadajników telewizji analogowej. Na terenie naszego województwa nastąpi to w terminach:

– 22 kwietnia 2013 r.: Częstochowa /Wręczyca Wlk (zasięg nadajnika obejmuje teren gminy Sulmierzyce),
– 20 maja 2013 r.: Łódź/Komin EC-4 (zasięg nadajnika również obejmuje teren gminy Sulmierzyce)

Jeśli sygnał telewizyjny odbierany jest z masztów naziemnych zmienia się rodzaj wysyłanego sygnału z dotychczasowego analogowego na cyfrowy, czyli sygnał cyfrowy jest już teraz emitowany, a analogowy zostanie wyłączony. Zmiana sygnału z analogowego na cyfrowy przynosi same plusy, związane z jakością obrazu i dźwięku, usługami, czy liczbą kanałów. Jedynie może wystąpić problem natury technicznej: sygnał cyfrowy to nowa technologia, a nie wszystkie telewizory mają urządzenie do dekodowania tego sygnału, chodzi o dekoder DVB-T, pracujący w standardzie MPEG-4.

Odbiorcy sygnału naziemnego powinni sprawdzić, czy ich telewizor ma wbudowany dekoder (DVB-T/MPEG-4), jeżeli tak – to nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli nie, należy go dokupić i podłączyć. Podłączenie jest proste: kabel antenowy wyciągamy z telewizora i najpierw wpinamy do dekodera. Drugim przewodem (którego, często nie ma go w zestawie, więc trzeba go dokupić), łączymy dekoder z telewizorem. Jakim przewodem? – to zależy do rodzaju gniazd jakie ma telewizor: starsze – SCART, nowsze – HDMI. Dlatego przed ewentualnym zakupem należy sprawdzić, czy w telewizorze mamy gniazdo SCART, czy HDMI.

Więcej informacji na http://cyfryzacja.gov.pl.

Poniżej zamieszczamy plakaty informujące o procesie cyfryzacji telewizji naziemnej.

Ostatnia zmiana: 27 stycznia 2017

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij