czwartek, 28 października 2021r.

Informacja dla właścicieli zwierząt oraz osób zgłaszających konieczność odłowienia zwierzęcia

4 lutego 2019

przez  Justyna Urbańska

Ponownie apelujemy do mieszkańców Gminy Sulmierzyce o zwrócenie uwagi na problem wałęsających się zwierząt. Właścicieli psów prosimy o odpowiednie zabezpieczenie swoich nieruchomości przed samowolnym opuszczeniem przez psy i bezwzględne utrzymywanie zwierząt na terenie swojej posesji.

W większości przypadków, które zgłaszane są do Urzędu, to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właściciela, które oddaliły się z posesji. Zdarza się to często w okresie godowym zwierząt. Wówczas zwierzęta przemieszczają się nawet na odległość kilku kilometrów.

Psy w większości przypadków mają właścicieli, jednak szybko przyzwyczajają się do miejsca, w którym zapewniono im wyżywienie. Osoby, które zauważyły w pobliżu swojej posesji wałęsającego się psa nie powinny, także zamykać go na terenie swojej nieruchomości. W konsekwencji może to doprowadzić do tego, że psy nie będą wracać do swoich właścicieli. Pamiętajmy, aby nie odbierać psu szansy powrotu do domu!

Zgłoszenie psów:

  • w przypadku, gdy właściciel wałęsającego się zwierzęcia jest znany, należy fakt ten zgłosić bezzwłocznie na Policję, która ma prawo nałożyć wówczas mandat na nieodpowiedzialnego właściciela. Przypominamy, że zgodnie z Kodeksem Wykroczeń „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazowych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”.
  • w sytuacji kiedy naszego pupila nie ma w domu kilka dni, prosimy taką sytuację zgłaszać do Urzędu Gminy. Umieścimy informację oraz zdjęcie psa na profilu społecznościowym Gminy Sulmierzyce.
  • gdy mamy faktyczne podejrzenie, że zwierzę jest bezpańskie wówczas należy zgłoszenia kierować telefonicznie lub osobiście do Urzędu Gminy w Sulmierzycach. Jeśli okaże się, iż zgłoszony i zabrany pies miał właściciela, zostanie on obciążony kosztami odbioru i utrzymania go w schronisku.

 

Ostatnia zmiana: 4 lutego 2019

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij