czwartek, 21 stycznia 2021r.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń na Ukrainie oraz o wyznaczeniu obszaru zagrożonego na terytorium Polski

13 października 2017

przez  Katarzyna Koszur

Główny Lekarz Weterynarii informuje o otrzymaniu w dniu 27 września 2017 r. powiadomienia z systemu ADNS o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń na Ukrainie. Choroba wystąpiła u świń w gospodarstwie w miejscowości Grąziowa w rejonie starosamborskim obwodu lwowskiego. Mając na uwadze fakt wystąpienia ogniska choroby w bezpośrednim sąsiedztwie terytorium Polski (odległość około 4.5 km od granicy) podjęto środki mające na celu przeciwdziałanie jej przeniesieniu. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ustrzykach Dolnych wydał rozporządzenie w sprawie zarządzenia środków związanych z zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu bieszczadzkiego.

W rozporządzeniu określony został obszar zagrożony obejmujący:

1) w gminie Czarna miejscowości: Bystre, Czarna Górna, Lipie, Michniowiec, Żłobek;

2) w gminie Lutowiska miejscowość: Lutowiska;

3) w gminie Ustrzyki Dolne: miejscowość Bandrów Narodowy.

Zgodnie z informacjami Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krośnie, z danych przekazanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, iż w ww. obszarze znajdują się 4 gospodarstwa, w których łączna liczba świń wynosi 10.

Ostatnia zmiana: 13 października 2017

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij