wtorek, 18 stycznia 2022r.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie wystąpienia w Polsce 60, 61, 62, 63 i 64 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu

16 marca 2017

przez  Katarzyna Koszur

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że sześćdziesiąte ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym ponad 11 tyś. kaczek, położonym w gminie Mikstat (powiat ostrzeszowski, województwo wielkopolskie) na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 1 marca 2017 r. z PIW – PIB w Puławach.

Ognisko sześćdziesiąte pierwsze wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 28 sztuk drobiu (kury nioski), położonym w gminie Otyń (powiat nowosolski, województwa lubuskie) na podstawie wyników badań, otrzymanych w dniu 6 marca 2017 r. z PIW-PIB w Puławach.

Sześćdziesiąte drugie ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 55 sztuk ptaków (kury, gołębie), położonym w gminie Mogilany (powiat Kraków, województwo małopolskie) na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 7 marca 2017 r. z PIW-PIB w Puławach.

Sześćdziesiąte trzecie ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym738 sztuk ptaków (gęsi, kury), położonym w gminie Mikstat (powiat ostrzeszowski, województwo wielkopolskie) na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 7 marca 2017 r. PIW-PIB w Puławach.

Sześćdziesiąte czwarte ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 19010 sztuk indyków, położonym w gminie Sieroszewice (powiat ostrowski, województwo wielkopolskie) na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 9 marca 2017 r. z PIW-PIB w Puławach.

Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności stosowania przepisów zawartych w obowiązującym od dnia 28 grudnia 2016 r. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. 2016, poz. 2091).

Ostatnia zmiana: 16 marca 2017

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij