wtorek, 18 stycznia 2022r.

Komunikat prasowy dotyczący wyznaczenia dwudziestego czwartego, dwudziestego piątego, dwudziestego szóstego, dwudziestego siódmego i dwudziestego ósmego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce

19 czerwca 2017

przez  Katarzyna Koszur

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Są to dwudzieste czwarte i dwudzieste piąte ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce tj. od 17 lutego 2017 r. (pierwsze i drugie w bieżącym roku) oraz dwudzieste szóste, dwudzieste siódme i dwudzieste ósme ognisko choroby (trzecie, czwarte i piąte w bieżącym roku).

ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych:

  • dnia 7 czerwca 2017 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwach, w których utrzymywano:

– 8 świń, położonym w gminie Biała Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim,

– 2 świnie, położonym w gminie Trzcianne, w powiecie monieckim, w województwie podlaskim.

  • dnia 9 czerwca 2017 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwach, w których utrzymywano:

– 14 świń, położonym w gminie Leśna Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim,

– 2 świnie, położonym w gminie Mielnik, w powiecie siemiatyckim, w województwie podlaskim,

– 11 świń położonym w gminie Janów Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim.

Wszystkie gospodarstwa są położone w obszarach zagrożenia (obszary określone w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Ponadto na stronie GIW można dokonywać zgłoszeń w zakresie przypadków nielegalnych i negatywnych praktyk i czynności w zakresie przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń. Usługa jest w pełni anonimowa.

Ostatnia zmiana: 19 czerwca 2017

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij