Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Są to:
- czterdzieste pierwsze ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a osiemnaste w bieżącym roku.
Ognisko ASF wyznaczono 28 czerwca br. na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 29 świń, położonym w gminie Rokitno, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim.
Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
- czterdzieste drugie, czterdzieste trzecie i czterdzieste czwarte ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a dziewiętnaste, dwudzieste i dwudzieste pierwsze w bieżącym roku.
Ogniska ASF wyznaczono 28 czerwca br. (42. i 43.) oraz 29 czerwca br. (44.) na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwach, w których utrzymywano:
– 5 świń, położonym w gminie Piszczac, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim (gospodarstwo jest położone w obszarze objętym ograniczeniami – obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE);
– 51 świń, położonym w gminie Mońki, w powiecie moniecki, w województwie podlaskim (gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożonym – obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE);
– 21 świń, położonym w gminie Terespol, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim (gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożonym – obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
We wszystkich gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
Ostatnia zmiana: 6 lipca 2017