środa, 18 maja 2022r.

Komunikat prasowy dotyczący wyznaczenia kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce

6 lipca 2017

przez  Katarzyna Koszur

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Są to:

  • czterdzieste pierwsze ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a osiemnaste w bieżącym roku.

Ognisko ASF wyznaczono 28 czerwca br. na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 29 świń, położonym w gminie Rokitno, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim.

Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

  • czterdzieste drugie, czterdzieste trzecie i czterdzieste czwarte ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a dziewiętnaste, dwudzieste i dwudzieste pierwsze w bieżącym roku.

Ogniska ASF wyznaczono 28 czerwca br. (42. i 43.) oraz 29 czerwca br. (44.) na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwach, w których utrzymywano:

– 5 świń, położonym w gminie Piszczac, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim (gospodarstwo jest położone w obszarze objętym ograniczeniami – obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE);

– 51 świń, położonym w gminie Mońki, w powiecie moniecki, w województwie podlaskim (gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożonym – obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE);

– 21 świń, położonym w gminie Terespol, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim (gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożonym – obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

We wszystkich gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Ostatnia zmiana: 6 lipca 2017

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij