środa, 18 maja 2022r.

Komunikat w sprawie stosowania środków ochrony roślin

28 maja 2019

przez  Justyna Urbańska

Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi informuje:

 1. Przed zastosowaniem środka ochrony roślin zapoznaj się z etykietą-instrukcją stosowania. Etykiety środków ochrony roślin znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi minrol.gov.pl w zakładce informacje branżowe, produkcja roślinna, ochrona roślin, pozostałe informacje na temat środków ochrony roślin.
 2. Stosuj środki ochrony roślin, które posiadają zezwolenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rejestr środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi minrol.gov.pl
 3. Zabiegi z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych mogą być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin lub integrowanej produkcji.
 4. Wszystkie wykonane zabiegi środkami ochrony roślin zapisuj w ewidencji stosowanych środków ochrony roślin.
 5. Zabiegi ochrony roślin wykonuj tylko sprawnym technicznie i skalibrowanym sprzętem. Badania opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych polowych i sadowniczych przeprowadza się w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata. Adresy stacji kontroli opryskiwaczy znajdziesz na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi piornin.gov.pl/lodz w zakładce rejestry i ewidencje.
 6. W czasie przygotowania cieczy roboczej jak i w czasie wykonywania zabiegów ochrony roślin dbaj o swoje bezpieczeństwo oraz innych osób, zwierząt, w szczególności pszczół oraz środowiska.
 7. Środki ochrony przechowuj według wskazań etykiety-instrukcji stosowania.
 8. Postępuj z opakowaniami po zużytych środkach ochrony roślin zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania.

Ponadto należy zwrócić szczególnie uwagę na zagrożenia dla pszczół i innych zapylaczy wynikających ze stosowania środków ochrony roślin.

Jednym z podstawowych wymogów integrowanej ochrony roślin jest ochrona organizmów pożytecznych oraz stwarzanie warunków sprzyjających ich występowaniu, co w szczególności dotyczy owadów zapylających i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych.

Stosując środki ochrony roślin należy zwrócić uwagę na prawidłowość wykonywania zabiegów, a w szczególności na:

 1. Niestosowanie preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych oraz w uprawach na których występują kwitnące chwasty;
 2. Wykonywanie zabiegów po zakończonych lotach owadów zapylających;
 3. Zachowanie minimalnych odległości od pasiek;
 4. Przestrzeganie okresów prewencji;
 5. Niewykonywanie zabiegów w warunkach sprzyjających znoszeniu cieczy użytkowej podczas zabiegu.

W przypadku nieprzestrzegania prawa w zakresie prawidłowego stosowania środków ochrony roślin (wykonywania zabiegów chemicznej ochrony roślin w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska) na podstawie art. 76. Ust 1. pkt 2 na rolnika może zostać nałożona kara grzywny.

Równocześnie Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa zwraca się z prośbą o zgłaszanie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa informacji o przypadkach upadków pszczół, których przyczyną może być nieprawidłowe stosowanie środków ochrony.

Ostatnia zmiana: 28 maja 2019

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij