wtorek, 25 stycznia 2022r.

Ochrona pszczół i innych owadów zapylających

7 maja 2021

przez  Łukasz Kucharski

Rolniku pamiętaj o zasadach stosowania środków ochrony roślin! Chroń pszczoły i inne owady zapylające!

W związku z występującymi nieprawidłowościami w stosowaniu środków ochrony roślin związanymi z pozostałościami substancji aktywnych w próbach płodów rolnych w ilościach przekraczających najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) lub niedopuszczonymi do stosowania w danej uprawie, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że w celu uniknięcia w/w nieprawidłowości należy:

1. Stosować środki ochrony roślin zgodnie z zapisami etykiety z uwzględnieniem integrowanej ochrony roślin. Etykiety znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi www.minrol.gov.pl w zakładce informacje branżowe / produkcja roślinna / ochrona roślin / pozostałe informacje na temat środków ochrony roślin.

2. Stosować środki ochrony roślin, które posiadają zezwolenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rejestr środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania znajduje się na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi www.minrol.gov.pl w zakładce informacje branżowe / produkcja roślinna / ochrona roślin / pozostałe informacje na temat środków ochrony roślin.

3. Kupować środki ochrony roślin tylko w legalnych miejscach. Adresy sklepów w których można kupić środki ochrony roślin znajdują na stronie internetowej wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa w łodzi www.piorin.gov.pl/lodz w zakładce rejestry i ewidencje.

4. Przestrzegać okresu karencji (okres między ostatnim zastosowaniem środka a konsumpcją danego produktu roślinnego).

5. Wykonywać zabiegi ochrony roślin sprawnym technicznie i skalibrowanym sprzętem. Adresy stacji kontroli opryskiwaczy znajdują na stronie internetowej wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa w łodzi www.piorin.gov.pl/lodz w zakładce rejestry i ewidencje.

6. Zabiegi z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych wykonywać po ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin lub inegrowanej produkcji.


OCHRONA PSZCZÓŁ I INNYCH OWADÓW ZAPYLAJĄCYCH

1. ZACHOWUJ PODCZAS ZABIEGU ODPOWIEDNIE ODLEGŁOŚCI OD PASIEK – 20 m.

2. WYKONUJ ZABIEGI OCHRONNE WIECZOREM, PO OBLOCIE PSZCZÓŁ.

3. ZAPOBIEGAJ ZNOSZENIU CIECZY ROBOCZEJ.

4. PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDY BŁĄD MOŻE SPOWODOWAĆ ZATRUCIA I ŚMIERĆ ZAPYLACZY.

5. PRZESTRZEGAJ OKRESÓW PREWENCJI.

6. INFORMUJ WŁAŚCICIELI PASIEK O PLANOWANYCH ZABIEGACH.

7. ZAPOZNAJ SIĘ SZCZEGÓŁOWO Z TREŚCIĄ ETYKIETY.

8. STOSUJ TYLKO ŚRODKI DOPUSZCZONE DO OBROTU.

 

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi. Oddział w Pajęcznie.

Ostatnia zmiana: 7 maja 2021

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij