środa, 18 maja 2022r.

Wsparcie dla Ukrainy


Informacja dla uchodźców z Ukrainy chcących podjąć pracę w Polsce:

 

Jesteś uchodźcą z Ukrainy? Oto możliwa pomoc dla Ciebie i Twojej rodziny w ramach poszukiwania pracy

Gdzie uzyskasz pomoc?

Możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy powiatowego urzędu pracy (340 jednostek) lub wojewódzkiego urzędu pracy (16 jednostek) obejmującej wsparcie w znalezieniu pracy, przede wszystkim przez pośrednictwo pracy oraz przez poradnictwo zawodowe.

Nawiąż kontakt z urzędem pracy lub Zieloną Linią

Skontaktuj się telefonicznie z urzędem pracy lub infolinią tel. 19524 albo udaj się do najbliższego urzędu pracy, gdzie doradca klienta (doradca zawodowy lub pośrednik pracy) porozmawia z Tobą w celu ustalenia Twojej sytuacji i potrzeb. Zapyta Cię m.in. o posiadane kwalifikacje zawodowe, doświadczenie zawodowe, o to jaka praca Cię interesuje, w jakim zawodzie, w jakim wymiarze, itd.

Na spotkanie możesz zabrać dokumenty dotyczące Twoich kwalifikacji zawodowych i doświadczenia zawodowego, jeśli takowe posiadasz.

Taką pomoc otrzymasz

Pośrednictwo pracy

Możesz samodzielnie korzystać z Centralnej Bazy Ofert Pracy bez wizyty w urzędzie pracy za pomocą komputera, telefonu lub innych mobilnych urządzeń z dostępem do Internetu (http://oferty.praca.gov.pl). Przeszukiwanie ofert pracy możliwe jest również za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej ePraca (Android oraz iOS).

Możesz również skorzystać z pomocy pracownika urzędy pracy, który pomoże Ci przeszukać Centralną Bazę Ofert Pracy (lub inne bazy ofert pracy) i przekaże informacje o dopasowanych ofertach pracy (dane teleadresowe pracodawcy i inne ważne informacje).

Informacja o możliwościach uzyskania innej pomocy

Pracownik urzędu udzieli Ci również informacji o możliwości uzyskania pomocy od innych instytucji publicznych/fundacji itd.

Informacja o zasadach zatrudnienia cudzoziemców

Pracownik urzędu udzieli Ci informacji o zasadach zatrudnienia cudzoziemca, w tym wskaże dostępne informacje w Internecie w języku ukraińskim. Pracownik po zapoznaniu się z Twoją sytuacja prawną (posiadany tytuł pobytowy, ewentualne posiadane zezwolenia na pracę, itp.) postara się doradzić najlepszy sposób legalizacji pracy i wskazać w jakich urzędach należy załatwić sprawę i kto powinien złożyć wniosek (czy cudzoziemiec czy pracodawca).

Poradnictwo zawodowe

Możesz również skorzystać z usług poradnictwa zawodowego realizowanego przez urzędy pracy i centra informacji i planowania kariery zawodowej działające w wojewódzkich urzędach pracy. Aby uzyskać tę pomoc zadzwoń lub udaj się do urzędu pracy.

Otrzymasz wsparcie w:

  • wyborze odpowiedniego zawodu
  • zmianie kwalifikacji
  • podjęciu pracy
  • zbadaniu swoich kompetencji, zainteresowań i uzdolnień zawodowych
  • zaplanowaniu rozwoju kariery zawodowej.

Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna

Po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy możliwe będzie zastosowanie wobec Ciebie pełnego katalogu form pomocy określonej w obowiązujących przepisach. Katalog ten obejmuje m.in.:

  • szkolenia zawodowe,
  • dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej,
  • refundację zatrudnienia (prace interwencyjne, roboty publiczne itd.),
  • zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania do i z miejsca pracy,
  • refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną, itd.

Przydatne strony internetowe:

https://www.gov.pl/web/granica – informacje o pomocy państwa Polskiego dla uchodźców z Ukrainy (w tym w j. ukrańskim)

https://lang-psz.praca.gov.pl/uk – dostępne w języku ukraińskim informacje o pomocy urzędów pracy, dane kontaktowe urzędów pracy

https://zielonalinia.gov.pl/zielona-linia-wersja-rosyjska-34234 (j. rosyjski) (informacje o ofertach pracy, o pomocy urzędów pracy)

https://oferty.praca.gov.pl/ – baza ofert pracy (w tym część informacji w języku ukraińskim)

https://eures.praca.gov.pl – baza ofert pracy w Europie (dostępne tłumaczenie na j. ukraiński


Informujemy, że wszelka pomoc medyczna potrzebującym obywatelom Ukrainy przebywającym na terenie gminy Sulmierzyce, będzie udzielana przez Samodzielny Publiczny Gminny Ośrodek Zdrowia w Sulmierzycach.

Zwracamy się jednocześnie z apelem do wszystkich osób, które posiadają informacje o przebywaniu obywateli Ukrainy na terenie naszej gminy do przekazania takiej informacji Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Sulmierzycach tel. (44) 684 60 55. Informacje te są bardzo pomocne dla Wojewódzkiego Centrum Zarządzenia Kryzysowego, które koordynuje działania z zakresu pomocy dla uchodźców z Ukrainy.


Urząd Gminy w Sulmierzycach organizuje zbiórkę potrzebnych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy.

Na ten moment potrzebne są:

– żywność długoterminowa (konserwy, herbata, kawa, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach, makarony, kasza, ryż, cukier, woda butelkowana)

– środki czystości (pasty i szczoteczki do zębów, mydła, podpaski, pampersy, chusteczki nawilżane, papier toaletowy, płyn do mycia naczyń, ręczniki, bielizna)

– środki opatrunkowe (koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, środki odkażające rany, rękawiczki jednorazowe, opaski uciskowe, chusty opatrunkowe sterylne, nożyczki do opatrunków, plastry samoprzylepne);

– łóżka polowe składane z materacami;

– koce;

-śpiwory;

-karimaty;

-jednorazowe sztućce i talerze;

-żywność gotowa do spożycia.

 

Miejsce zbiórki: OSP Sulmierzyce ul. Strażacka 7A, 98-338 Sulmierzyce

Termin: od poniedziałku do piątku w godz. od 17:00 do 19:00

 

Koordynatorem ze strony Urzędu Gminy jest Pani Aleksandra Kwapisz, tel. kontaktowy: 783 554 111.


 

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij