Przypominamy, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki.
Na terenie gminy Sulmierzyce obowiązkowej deratyzacji podlegają obszary:
1) placówek gastronomicznych i związanych z prowadzeniem handlu artykułami spożywczymi;
2) zabudowane obiektami i magazynami wykorzystywanymi odpowiednio do przetwórstwa bądź przechowywania lub składowania produktów rolno-spożywczych i gospodarki odpadami.
Deratyzację, należy przeprowadzać w terminach: od dnia 1 maja do dnia 15 maja oraz od dnia 1 października do 15 października.
Mając na uwadze zaistniałą sytuację uprasza się właścicieli nieruchomości, o niezwłoczne przeprowadzenie deratyzacji w podanych wyżej terminach.
Wykonanie deratyzacji zapobiegnie rozprzestrzenianiu się gryzoni. Właściciele nieruchomości deratyzację przeprowadzają na własny koszt i we własnym zakresie.
Dokument potwierdzający przeprowadzona deratyzację należy zachować w celu weryfikacji wywiązania się z ustawowego obowiązku przez Urząd Gminy w Sulmierzycach. Dokumentem potwierdzającym może być paragon zakupu środka deratyzacyjnego wraz z dokumentacją fotograficzną miejsc z rozłożonym środkiem lub rachunek/faktura z firmy przeprowadzającej deratyzację.
W załączeniu przedstawiamy wytyczne dotyczące prawidłowego przeprowadzenia deratyzacji.
Wytyczne dotyczące prawidłowego przeprowadzania deratyzacji:
- Do przeprowadzenia deratyzacji należy używać środków (preparatów) ogólnodostępnych, zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej lub posiadających atest Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.
- Przed rozpoczęciem deratyzacji należy:
- dokonać naprawy wszystkich uszkodzeń, które mogą służyć gryzoniom jako drogi dostępu do budynków i pomieszczeń, np. otwory w drzwiach, podłogach,
- usunąć z terenu nieruchomości i pomieszczeń wszelkie odpady mogące stanowić pożywienie dla gryzoni.
- Preparaty należy wyłożyć zgodnie z instrukcją zastosowania w miejscach, gdzie pojawiają się gryzonie, a w szczególności na podwórzach, osłonach śmietnikowych, strychach, piwnicach, budynkach gospodarczych, zwłaszcza w narożnikach pomieszczeń i wzdłuż ścian, na ścieżkach przemieszczania się gryzoni i miejscach ich żerowania itp. W miejscach wyłożenia preparatów umieścić napis ostrzegawczy o treści:
„UWAGA! Wyłożono preparat do zwalczania gryzoni!
Niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt!”
Na informacji powinna zostać zamieszczona data przeprowadzania deratyzacji. Po zakończeniu deratyzacji napisy ostrzegawcze należy usunąć.
- Preparaty do zwalczania gryzoni należy przechowywać w miejscach niedostępnych dla dzieci oraz należy zadbać o to, aby miejsca wyłożenia preparatów były niedostępne dla kotów wolno żyjących oraz ptaków.
- W czasie wyłożenia preparatów należy dokonywać codziennych oględzin miejsc, w których został wyłożony preparat i na bieżąco usuwać padłe gryzonie, przekazując je do zakładów uprawnionych w zakresie unieszkodliwiania zwłok zwierząt. W czasie trwania deratyzacji ważnym czynnikiem jest uzupełnianie wyłożonego preparatu.
- Po zakończeniu deratyzacji wyłożone preparaty do zwalczania gryzoni należy usunąć. Z pozostałymi po deratyzacji preparatami oraz opakowaniami po preparatach należy postępować zgodnie z instrukcją, która musi być dołączona do preparatu.
- Wskazane jest, aby w miarę możliwości deratyzację przeprowadziły firmy posiadające wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.
Ostatnia zmiana: 24 kwietnia 2024