sobota, 16 października 2021r.

Czystsze powietrze

20 grudnia 2016

przez  admin

DBAJ O CZYSTE POWIETRZE – NIE PAL ŚMIECI

Spalanie śmieci w domowych piecach i kotłowniach jest źródłem groźnych dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego zanieczyszczeń. Szczególnie niebezpieczne jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli.

Zgodnie z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2014 r. o odpadach (t. j. Dz. U. z 2016 r., poz. 1987) nieprzestrzeganie zakazu spalania niedozwolonych śmieci podlega karze aresztu lub grzywny.

W piecach i domowych kotłowniach nie wolno spalać:

plastikowych pojemników i butelek po napojach,

zużytych opon i innych odpadów z gumy,

przedmiotów z tworzyw sztucznych,

elementów drewnianych pokrytych lakierem,

sztucznej skóry,

opakowań po farbach i lakierach,

pozostałości farb i lakierów,

plastikowych toreb z polietylenu,

papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.

Na terenie Gminy Sulmierzyce realizowane są programy przyczyniające się do poprawy powietrza m.in. montaż kolektorów słonecznych w budynkach mieszkalnych, w budynkach użyteczności publicznej zostały zamontowane pompy ciepła służące do przygotowania c.w.u. W budynkach świetlic wiejskich i SPGOZ w Sulmierzycach ogrzewanie jest realizowane za pomocą gazu płynnego, natomiast budynek Gminnej Biblioteki Publicznej w Sulmierzycach został wyposażony w pompy ciepła. Rodzaj spalanego paliwa w kotłach gospodarstw domowych ma wpływ na jakość powietrza nas otaczającego.

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia portalu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska poświęconego jakości powietrza w Polsce: http://powietrze.gios.gov.pl jak również portalu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego dotyczącego jakości powietrza w województwie łódzkim: http://www.powietrze.lodzkie.pl/

„Przyroda nie zna nagrody ni kary, zna tylko konsekwencje” – R. Ingersoll

Ostatnia zmiana: 20 grudnia 2016

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij