Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać w Urzędzie Gminy w Sulmierzycach, pokój nr 1. Wszelkie informacje można uzyskać pod nr telefonu: (44) 685 25 88.
Do pobrania:
Wniosek: https://www.gov.pl/attachment/da5924f2-3426-44b6-b4ae-3f71a87300a4
Informacja RODO: klauzula_dodatek_węglowy.pdf
Możliwość złożenia wniosku przez Internet krok po kroku:
- Należy pobrać wniosek, wydrukować, wypełnić i podpisać.
- Uzupełniony i podpisany wniosek zeskanować.
- Zalogować się do profilu ePUAP i wybrać z katalogu spraw „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”.
- Należy podpisać wniosek Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.
Dodatek węglowy dla gospodarstwa domowego wynosi jednorazowo 3.000,00 zł.
Dodatek węglowy przysługuje w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest:
- kocioł na paliwo stałe,
- kominek,
- koza,
- ogrzewacz powietrza,
- trzon kuchenny,
- piecokuchnia,
- kuchnia węglowa,
- piec kaflowy na paliwo stałe,
ZASILANE PALIWAMI STAŁYMI, CZYLI WĘGIEL KAMIENNY, BRYKIET LUB PELET ZAWIERAJĄCE CO NAJMNIEJ 85% WĘGLA KAMIENNEGO.
Dodatek węglowy również przysługuje gospodarstwom domowym, które ogrzewają się piecami na ekomiał i ekogroszek.
Powyższe źródła ogrzewania muszą być wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków ( t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561 i 1576).
Przez gospodarstwo domowe rozumie się:
- osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe)
- osobę fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.
Wniosek o wypłatę dodatku węglowego składa się w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.
Wypłata dodatku węglowego jest zadaniem zleconym gminie. Na rozpatrzenie wniosku i wypłatę dodatku węglowego jest miesiąc od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę.
Przyznanie przez Wójta dodatku węglowego nie wymaga wydania decyzji. Informacja o przyznaniu dodatku węglowego jest przekazywana na wskazany przez wnioskodawcę adres poczty elektronicznej, a w przypadku braku wskazania poczty elektronicznej wnioskodawca zostaje poinformowany o możliwości odebrania informacji o przyznaniu dodatku węglowego w urzędzie.
Natomiast odmowa przyznania dodatku węglowego, uchylenie oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego dodatku węglowego wymagają wydania decyzji.
Co jest konieczne, by wypełnić wniosek o dodatek węglowy?
- Formularz jest prosty. Na początku wpisujemy informację do kogo kierujemy wniosek. Wnioski o dodatek węglowy będą rozpatrywały gminy, więc trzeba podać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy.
- Następnie osoba składająca wniosek powinna wpisać swoje dane, w tym imię i nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania.
- Jeżeli w skład gospodarstwa domowego wchodzą też inne osoby, w kolejnej rubryce wpisujemy ich dane osobowe z numerem PESEL i adresem zamieszkania.
- Następnie w formularzu zaznaczamy jedno, główne źródło ogrzewania węglowego, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy. Pamiętajmy – wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.
- Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.
- Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 30 dni na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tys.
Ważne! Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”
Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska:
https://www.gov.pl/web/klimat/pytania-i-odpowiedzi-dodatek-weglowy
Ostatnia zmiana: 22 sierpnia 2022