piątek, 21 stycznia 2022r.

Informacja dla hodowców pszczół w związku z wystąpieniem ognisk choroby zakaźnej pszczół zgnilec amerykański

14 października 2021

przez  Łukasz Kucharski

W dniu 8 października 2021 r. Wojewoda Łódzki wydał rozporządzenie w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego, na którym wystąpiła choroba zakaźna zgnilec amerykański pszczół, sposobu oznakowania i wprowadzenia zakazów oraz nakazów na tym obszarze.  Na terenie województwa łódzkiego wykryto ognisko choroby w gospodarstwie pasiecznym leżącym na terenie naszej gminy. W związku z powyższym wyznaczony został obszar zapowietrzony, na którym występuje zgnilec amerykański pszczół, o promieniu co najmniej 6 km wokół ogniska choroby. Wyszczególnione w rozporządzeniu miejscowości obejmują powiaty: bełchatowski, pajęczański i radomszczański.

W powiecie pajęczańskim na terenie Gminy Sulmierzyce obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości: Anielów, Bieliki, Chorzenice, Dąbrowa, Dąbrówka, Eligiów, Filipowizna, Kodrań, Kuźnica, Marcinów, Nowa Wieś, Patyków, Piekary, Stanisławów, Sulmierzyce, Sulmierzyce – Kolonia, Trzciniec, Wola Wydrzyna. Zgodnie z rozporządzeniem na obszarach zapowietrzonych nakazuje się:

  • posiadaczom pszczół zgłaszania miejsc, w których przebywają pszczoły, właściwemu miejscowo Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii;
  • wykonanie przeglądu pasiek przez właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii;
  • oznakowanie obszaru poprzez ustawienie na granicy obszaru na drogach publicznych tablic ostrzegawczych z czarnym napisem na żółtym tle o treści: „UWAGA! ZGNILEC AMERYKAŃSKI PSZCZÓŁ OBSZAR ZAPOWIETRZONY”.

W obszarach tych zakazuje się ponadto:

  • organizowania targów lub wystaw pszczół;
  • przemieszczania i obrotu rodzinami pszczelimi, matkami pszczelimi, czerwiem, pszczołami, pniami pszczelimi, produktami pszczelimi oraz sprzętem, narzędziami i odzieżą ochronną, używanymi przy utrzymywaniu rodzin pszczelich lub do pozyskiwania produktów pszczelich.

Do pobrania:

Tekst rozporządzenia (pdf)

Mapka obszar zapowietrzony (pdf)

Ostatnia zmiana: 14 października 2021

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij