piątek, 21 stycznia 2022r.

Informacja dla hodowców pszczół w związku z wystąpieniem ognisk choroby zakaźnej pszczół zgnilec amerykański

27 sierpnia 2021

przez  Paulina Telenga

W dniu 23 sierpnia 2021 r. Wojewoda Łódzki wydał rozporządzenie w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego, na którym wystąpiła choroba zakaźna zgnilec amerykański pszczół, sposobu oznakowania i wprowadzenia zakazów oraz nakazów na tym obszarze.  Na terenie województwa łódzkiego wykryto ogniska choroby w gospodarstwach pasiecznych w miejscowościach: Wolica, gmina Kleszczów powiat bełchatowski oraz Szpinalów, gmina Kamieńsk powiat radomszczański. W związku z powyższym wyznaczony został obszar zapowietrzony, na którym występuje zgnilec amerykański pszczół, o promieniu co najmniej 6 km wokół ognisk choroby. Wyszczególnione w rozporządzeniu miejscowości obejmują powiaty: radomszczański, pajęczański bełchatowski oraz piotrkowski.

W powiecie pajęczańskim na terenie Gminy Sulmierzyce obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości Bielki oraz Patyków. Zgodnie z rozporządzeniem na obszarach zapowietrzonych nakazuje się:

  • posiadaczom pszczół zgłaszania miejsc, w których przebywają pszczoły, właściwemu miejscowo Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii;
  • wykonanie przeglądu pasiek przez właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii;
  • oznakowanie obszaru poprzez ustawienie na granicy obszaru na drogach publicznych tablic ostrzegawczych z czarnym napisem na żółtym tle o treści: „UWAGA ZGNILEC AMERYKAŃSKI PSZCZÓŁ OBSZAR ZAPOWIETRZONY”.

W obszarach tych zakazuje się ponadto:

  • organizowania targów lub wystaw pszczół;
  • przemieszczania i obrotu rodzinami pszczelimi, matkami pszczelimi, czerwiem, pszczołami, pniami pszczelimi, produktami pszczelimi oraz sprzętem, narzędziami i odzieżą ochronną, używanymi przy utrzymywaniu rodzin pszczelich lub do pozyskiwania produktów pszczelich.

Do pobrania:

tekst rozporządzenia (pdf)

mapka obszar zapowietrzony (pdf)

Ostatnia zmiana: 27 sierpnia 2021

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij