niedziela, 5 grudnia 2021r.

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii

30 kwietnia 2012

przez  admin

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wieluniu

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wprowadzenia programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń podstawą zwalczania choroby Aujeszkyego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wzmożony nadzór nad przemieszczaniem świń między stadami oraz do rzeźni. W związku z tym świnie wprowadzane do stad, punktów kopulacyjnych, punktów skupu oraz na targi, pokazy, wystawy i konkursy muszą:

     – Zostać zaopatrzone w świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii wyznaczonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii (świadectwo to obowiązuje przez 10 dni od daty jego wystawienia).

     – Przechodzić ze stad o statusie równorzędnym lub wyższym w stosunku do miejsca przeznaczenia.

     – Zostać oznakowane zgodnie z przepisami o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Świnie oznakować należy za pomocą kolczyka lub tatuażu. Kolczyk założony na lewą małżowinę uszną powinien zawierać 14 znaków będących numerem siedziby stada, w którym zwierzę się urodziło. Tatuaż umieszcza się w sposób czytelny i trwały w obu małżowinach usznych świni lub na jej grzbiecie, z tym że w prawej małżowinie tatuuje się 7 pierwszych znaków z tego numeru a z lewej pozostałą część.

Na targowiska wprowadzane mogą być tylko i wyłącznie zwierzęta oznakowane ze świadectwem zdrowia. Lekarz pełniący nadzór wypisuje wówczas świadectwo zdrowia z konkretną siedzibą stada będącą miejscem przeznaczenia w ramach nadzoru, bezpłatnie.

Każdy dokument związany z obrotem zwierząt należy przechowywać przez 3 lata.

Brak przestrzegania w/w przepisów zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Wieluniu, ul. Kolejowa 63, 98-300 Wieluń, tel. (34) 843-36-49, e-mail: wielun.piw@wetgiw.gov.pl

Ostatnia zmiana: 30 kwietnia 2012

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij