piątek, 15 października 2021r.

Kurenda w sprawie zatrucia pszczół środkami ochrony roślin

23 kwietnia 2018

przez  Justyna Urbańska

W związku z rozpoczynającym się sezonem wegetacyjnym roślin będących pożytkiem dla owadów zapylających informujemy, iż nieprawidłowo wykonywane zabiegi chemicznej ochrony roślin, niosą niezwykle duże zagrożenie dla pszczół i innych zapylaczy.

Przypomina się wszystkim mieszkańcom o konieczności przestrzegania podstawowych zasad i obowiązków związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin.

Artykuł 35 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin(t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 50 z późn. zm.) stanowi, iż:

„Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać   zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem.”

ROLNIKU!

aby ograniczyć zatrucia pszczół należy przestrzegać dobrej praktyki rolniczej.

  • nawet środki o niskim ryzyku dla pszczół należy stosować tylko i wyłącznie w godzinach wieczornych i po ustaniu ich lotów pod wieczór po godzinie 18:00 – 19:00,
  • eliminować zabiegi środkami ochrony roślin, które są toksyczne dla pszczół, na kwitnących roślinach lub pokrytych spadzią.

 

Kto stosuje środek ochrony roślin w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska podlega KARZE GRZYWNY.

Ostatnia zmiana: 23 kwietnia 2018

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij